Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dimeritzo
dimeritzes
dimeritza
dimeritzem
dimeritzeu
dimeritzen
Imperfet
dimeritzava
dimeritzaves
dimeritzava
dimeritzŕvem
dimeritzŕveu
dimeritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dimeritzí
dimeritzares
dimeritzŕ
dimeritzŕrem
dimeritzŕreu
dimeritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dimeritzar
dimeritzar
dimeritzar
dimeritzar
dimeritzar
dimeritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dimeritzaré
dimeritzarŕs
dimeritzarŕ
dimeritzarem
dimeritzareu
dimeritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
Condicional
dimeritzaria
dimeritzaries
dimeritzaria
dimeritzaríem
dimeritzaríeu
dimeritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dimeritzi
dimeritzis
dimeritzi
dimeritzem
dimeritzeu
dimeritzin
Imperfet
dimeritzés
dimeritzessis
dimeritzés
dimeritzéssim
dimeritzéssiu
dimeritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat
dimeritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dimeritza

dimeritzi
dimeritzem
dimeritzeu
dimeritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dimeritzant
Participi
dimeritzat
dimeritzada
dimeritzats
dimeritzades