Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dilueixo
dilueixes
dilueix
dilu´m
dilu´u
dilueixen
Imperfet
dilu´a
dilu´es
dilu´a
diluÝem
diluÝeu
dilu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
diluÝ
dilu´res
diluÝ
diluÝrem
diluÝreu
dilu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
diluir
diluir
diluir
diluir
diluir
diluir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
diluirÚ
diluirÓs
diluirÓ
diluirem
diluireu
diluiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
Condicional
diluiria
diluiries
diluiria
diluirÝem
diluirÝeu
diluirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dilueixi
dilueixis
dilueixi
dilu´m
dilu´u
dilueixin
Imperfet
diluÝs
dilu´ssis
diluÝs
diluÝssim
diluÝssiu
dilu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t
dilu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dilueix

dilueixi
dilu´m
dilu´u
dilueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
diluint
Participi
dilu´t
dilu´da
dilu´ts
dilu´des