Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
digito
digites
digita
digitem
digiteu
digiten
Imperfet
digitava
digitaves
digitava
digitÓvem
digitÓveu
digitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
digitÝ
digitares
digitÓ
digitÓrem
digitÓreu
digitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
digitar
digitar
digitar
digitar
digitar
digitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
digitarÚ
digitarÓs
digitarÓ
digitarem
digitareu
digitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
Condicional
digitaria
digitaries
digitaria
digitarÝem
digitarÝeu
digitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
digiti
digitis
digiti
digitem
digiteu
digitin
Imperfet
digitÚs
digitessis
digitÚs
digitÚssim
digitÚssiu
digitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat
digitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
digita

digiti
digitem
digiteu
digitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
digitant
Participi
digitat
digitada
digitats
digitades