Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
diflueixo
diflueixes
diflueix
diflu´m
diflu´u
diflueixen
Imperfet
diflu´a
diflu´es
diflu´a
difluÝem
difluÝeu
diflu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
difluÝ
diflu´res
difluÝ
difluÝrem
difluÝreu
diflu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
difluir
difluir
difluir
difluir
difluir
difluir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
difluirÚ
difluirÓs
difluirÓ
difluirem
difluireu
difluiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
Condicional
difluiria
difluiries
difluiria
difluirÝem
difluirÝeu
difluirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
diflueixi
diflueixis
diflueixi
diflu´m
diflu´u
diflueixin
Imperfet
difluÝs
diflu´ssis
difluÝs
difluÝssim
difluÝssiu
diflu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t
diflu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
diflueix

diflueixi
diflu´m
diflu´u
diflueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
difluint
Participi
diflu´t
diflu´da
diflu´ts
diflu´des