Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desviro
desvires
desvira
desvirem
desvireu
desviren
Imperfet
desvirava
desviraves
desvirava
desvirÓvem
desvirÓveu
desviraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desvirÝ
desvirares
desvirÓ
desvirÓrem
desvirÓreu
desviraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desvirar
desvirar
desvirar
desvirar
desvirar
desvirar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desvirarÚ
desvirarÓs
desvirarÓ
desvirarem
desvirareu
desviraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
Condicional
desviraria
desviraries
desviraria
desvirarÝem
desvirarÝeu
desvirarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desviri
desviris
desviri
desvirem
desvireu
desvirin
Imperfet
desvirÚs
desviressis
desvirÚs
desvirÚssim
desvirÚssiu
desviressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat
desvirat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desvira

desviri
desvirem
desvireu
desvirin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desvirant
Participi
desvirat
desvirada
desvirats
desvirades