Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desvariejo
desvarieges
desvarieja
desvariegem
desvariegeu
desvariegen
Imperfet
desvariejava
desvariejaves
desvariejava
desvariejŕvem
desvariejŕveu
desvariejaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desvariegí
desvariejares
desvariejŕ
desvariejŕrem
desvariejŕreu
desvariejaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desvariejar
desvariejar
desvariejar
desvariejar
desvariejar
desvariejar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desvariejaré
desvariejarŕs
desvariejarŕ
desvariejarem
desvariejareu
desvariejaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
Condicional
desvariejaria
desvariejaries
desvariejaria
desvariejaríem
desvariejaríeu
desvariejarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desvariegi
desvariegis
desvariegi
desvariegem
desvariegeu
desvariegin
Imperfet
desvariegés
desvariegessis
desvariegés
desvariegéssim
desvariegéssiu
desvariegessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat
desvariejat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desvarieja

desvariegi
desvariegem
desvariegeu
desvariegin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desvariejant
Participi
desvariejat
desvariejada
desvariejats
desvariejades