Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desvario
desvaries
desvaria
desvariem
desvarieu
desvarien
Imperfet
desvariava
desvariaves
desvariava
desvariÓvem
desvariÓveu
desvariaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desvariÝ
desvariares
desvariÓ
desvariÓrem
desvariÓreu
desvariaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desvariar
desvariar
desvariar
desvariar
desvariar
desvariar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desvariarÚ
desvariarÓs
desvariarÓ
desvariarem
desvariareu
desvariaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
Condicional
desvariaria
desvariaries
desvariaria
desvariarÝem
desvariarÝeu
desvariarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desvari´
desvari´s
desvari´
desvariem
desvarieu
desvari´n
Imperfet
desvariÚs
desvariessis
desvariÚs
desvariÚssim
desvariÚssiu
desvariessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat
desvariat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desvaria

desvari´
desvariem
desvarieu
desvari´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desvariant
Participi
desvariat
desvariada
desvariats
desvariades