Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
destitueixo
destitueixes
destitueix
destitu´m
destitu´u
destitueixen
Imperfet
destitu´a
destitu´es
destitu´a
destituÝem
destituÝeu
destitu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
destituÝ
destitu´res
destituÝ
destituÝrem
destituÝreu
destitu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
destituir
destituir
destituir
destituir
destituir
destituir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
destituirÚ
destituirÓs
destituirÓ
destituirem
destituireu
destituiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
Condicional
destituiria
destituiries
destituiria
destituirÝem
destituirÝeu
destituirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
destitueixi
destitueixis
destitueixi
destitu´m
destitu´u
destitueixin
Imperfet
destituÝs
destitu´ssis
destituÝs
destituÝssim
destituÝssiu
destitu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t
destitu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
destitueix

destitueixi
destitu´m
destitu´u
destitueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
destituint
Participi
destitu´t
destitu´da
destitu´ts
destitu´des