Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desperto
despertes
desperta
despertem
desperteu
desperten
Imperfet
despertava
despertaves
despertava
despertÓvem
despertÓveu
despertaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
despertÝ
despertares
despertÓ
despertÓrem
despertÓreu
despertaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
despertar
despertar
despertar
despertar
despertar
despertar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
despertarÚ
despertarÓs
despertarÓ
despertarem
despertareu
despertaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
Condicional
despertaria
despertaries
despertaria
despertarÝem
despertarÝeu
despertarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desperti
despertis
desperti
despertem
desperteu
despertin
Imperfet
despertÚs
despertessis
despertÚs
despertÚssim
despertÚssiu
despertessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat
despertat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desperta

desperti
despertem
desperteu
despertin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
despertant
Participi
despertat
despertada
despertats
despertades