Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
despario
desparies
desparia
despariem
desparieu
desparien
Imperfet
despariava
despariaves
despariava
despariÓvem
despariÓveu
despariaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
despariÝ
despariares
despariÓ
despariÓrem
despariÓreu
despariaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
despariar
despariar
despariar
despariar
despariar
despariar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
despariarÚ
despariarÓs
despariarÓ
despariarem
despariareu
despariaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
Condicional
despariaria
despariaries
despariaria
despariarÝem
despariarÝeu
despariarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
despari´
despari´s
despari´
despariem
desparieu
despari´n
Imperfet
despariÚs
despariessis
despariÚs
despariÚssim
despariÚssiu
despariessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat
despariat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desparia

despari´
despariem
desparieu
despari´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
despariant
Participi
despariat
despariada
despariats
despariades