Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
despalatalitzo
despalatalitzes
despalatalitza
despalatalitzem
despalatalitzeu
despalatalitzen
Imperfet
despalatalitzava
despalatalitzaves
despalatalitzava
despalatalitzŕvem
despalatalitzŕveu
despalatalitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
despalatalitzí
despalatalitzares
despalatalitzŕ
despalatalitzŕrem
despalatalitzŕreu
despalatalitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
despalatalitzar
despalatalitzar
despalatalitzar
despalatalitzar
despalatalitzar
despalatalitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
despalatalitzaré
despalatalitzarŕs
despalatalitzarŕ
despalatalitzarem
despalatalitzareu
despalatalitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
Condicional
despalatalitzaria
despalatalitzaries
despalatalitzaria
despalatalitzaríem
despalatalitzaríeu
despalatalitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
despalatalitzi
despalatalitzis
despalatalitzi
despalatalitzem
despalatalitzeu
despalatalitzin
Imperfet
despalatalitzés
despalatalitzessis
despalatalitzés
despalatalitzéssim
despalatalitzéssiu
despalatalitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat
despalatalitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
despalatalitza

despalatalitzi
despalatalitzem
despalatalitzeu
despalatalitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
despalatalitzant
Participi
despalatalitzat
despalatalitzada
despalatalitzats
despalatalitzades