Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desnio
desnies
desnia
desniem
desnieu
desnien
Imperfet
desniava
desniaves
desniava
desniÓvem
desniÓveu
desniaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desniÝ
desniares
desniÓ
desniÓrem
desniÓreu
desniaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desniar
desniar
desniar
desniar
desniar
desniar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desniarÚ
desniarÓs
desniarÓ
desniarem
desniareu
desniaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
Condicional
desniaria
desniaries
desniaria
desniarÝem
desniarÝeu
desniarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desni´
desni´s
desni´
desniem
desnieu
desni´n
Imperfet
desniÚs
desniessis
desniÚs
desniÚssim
desniÚssiu
desniessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat
desniat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desnia

desni´
desniem
desnieu
desni´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desniant
Participi
desniat
desniada
desniats
desniades