Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desllueixo
desllueixes
desllueix
desllu´m
desllu´u
desllueixen
Imperfet
desllu´a
desllu´es
desllu´a
deslluÝem
deslluÝeu
desllu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
deslluÝ
desllu´res
deslluÝ
deslluÝrem
deslluÝreu
desllu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
deslluir
deslluir
deslluir
deslluir
deslluir
deslluir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
deslluirÚ
deslluirÓs
deslluirÓ
deslluirem
deslluireu
deslluiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
Condicional
deslluiria
deslluiries
deslluiria
deslluirÝem
deslluirÝeu
deslluirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desllueixi
desllueixis
desllueixi
desllu´m
desllu´u
desllueixin
Imperfet
deslluÝs
desllu´ssis
deslluÝs
deslluÝssim
deslluÝssiu
desllu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t
desllu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desllueix

desllueixi
desllu´m
desllu´u
desllueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
deslluint
Participi
desllu´t
desllu´da
desllu´ts
desllu´des