Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desllašo
desllaces
desllaša
desllacem
desllaceu
desllacen
Imperfet
desllašava
desllašaves
desllašava
desllašÓvem
desllašÓveu
desllašaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desllacÝ
desllašares
desllašÓ
desllašÓrem
desllašÓreu
desllašaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desllašar
desllašar
desllašar
desllašar
desllašar
desllašar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desllašarÚ
desllašarÓs
desllašarÓ
desllašarem
desllašareu
desllašaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
Condicional
desllašaria
desllašaries
desllašaria
desllašarÝem
desllašarÝeu
desllašarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desllaci
desllacis
desllaci
desllacem
desllaceu
desllacin
Imperfet
desllacÚs
desllacessis
desllacÚs
desllacÚssim
desllacÚssiu
desllacessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat
desllašat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desllaša

desllaci
desllacem
desllaceu
desllacin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desllašant
Participi
desllašat
desllašada
desllašats
desllašades