Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desitjo
desitges
desitja
desitgem
desitgeu
desitgen
Imperfet
desitjava
desitjaves
desitjava
desitjŕvem
desitjŕveu
desitjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desitgí
desitjares
desitjŕ
desitjŕrem
desitjŕreu
desitjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desitjar
desitjar
desitjar
desitjar
desitjar
desitjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desitjaré
desitjarŕs
desitjarŕ
desitjarem
desitjareu
desitjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
Condicional
desitjaria
desitjaries
desitjaria
desitjaríem
desitjaríeu
desitjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desitgi
desitgis
desitgi
desitgem
desitgeu
desitgin
Imperfet
desitgés
desitgessis
desitgés
desitgéssim
desitgéssiu
desitgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat
desitjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desitja

desitgi
desitgem
desitgeu
desitgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desitjant
Participi
desitjat
desitjada
desitjats
desitjades