Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desempudeeixo
desempudeeixes
desempudeeix
desempude´m
desempude´u
desempudeeixen
Imperfet
desempude´a
desempude´es
desempude´a
desempudeÝem
desempudeÝeu
desempude´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desempudeÝ
desempude´res
desempudeÝ
desempudeÝrem
desempudeÝreu
desempude´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desempudeir
desempudeir
desempudeir
desempudeir
desempudeir
desempudeir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desempudeirÚ
desempudeirÓs
desempudeirÓ
desempudeirem
desempudeireu
desempudeiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
Condicional
desempudeiria
desempudeiries
desempudeiria
desempudeirÝem
desempudeirÝeu
desempudeirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desempudeeixi
desempudeeixis
desempudeeixi
desempude´m
desempude´u
desempudeeixin
Imperfet
desempudeÝs
desempude´ssis
desempudeÝs
desempudeÝssim
desempudeÝssiu
desempude´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t
desempude´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desempudeeix

desempudeeixi
desempude´m
desempude´u
desempudeeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desempudeint
Participi
desempude´t
desempude´da
desempude´ts
desempude´des