Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desempalˇlio
desempalˇlies
desempalˇlia
desempalˇliem
desempalˇlieu
desempalˇlien
Imperfet
desempalˇliava
desempalˇliaves
desempalˇliava
desempalˇliŕvem
desempalˇliŕveu
desempalˇliaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desempalˇlií
desempalˇliares
desempalˇliŕ
desempalˇliŕrem
desempalˇliŕreu
desempalˇliaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desempalˇliar
desempalˇliar
desempalˇliar
desempalˇliar
desempalˇliar
desempalˇliar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desempalˇliaré
desempalˇliarŕs
desempalˇliarŕ
desempalˇliarem
desempalˇliareu
desempalˇliaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
Condicional
desempalˇliaria
desempalˇliaries
desempalˇliaria
desempalˇliaríem
desempalˇliaríeu
desempalˇliarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desempalˇliď
desempalˇliďs
desempalˇliď
desempalˇliem
desempalˇlieu
desempalˇliďn
Imperfet
desempalˇliés
desempalˇliessis
desempalˇliés
desempalˇliéssim
desempalˇliéssiu
desempalˇliessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat
desempalˇliat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desempalˇlia

desempalˇliď
desempalˇliem
desempalˇlieu
desempalˇliďn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desempalˇliant
Participi
desempalˇliat
desempalˇliada
desempalˇliats
desempalˇliades