Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desculo
descules
descula
desculem
desculeu
desculen
Imperfet
desculava
desculaves
desculava
desculÓvem
desculÓveu
desculaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desculÝ
desculares
desculÓ
desculÓrem
desculÓreu
descularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
descular
descular
descular
descular
descular
descular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
descularÚ
descularÓs
descularÓ
descularem
desculareu
descularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
Condicional
descularia
descularies
descularia
descularÝem
descularÝeu
descularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desculi
desculis
desculi
desculem
desculeu
desculin
Imperfet
desculÚs
desculessis
desculÚs
desculÚssim
desculÚssiu
desculessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat
desculat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
descula

desculi
desculem
desculeu
desculin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desculant
Participi
desculat
desculada
desculats
desculades