Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
descloc
desclous
desclou
descloem
descloeu
desclouen
Imperfet
desclo´a
desclo´es
desclo´a
descloÝem
descloÝeu
desclo´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
descloguÝ
desclogueres
descloguÚ
descloguÚrem
descloguÚreu
desclogueren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
descloure
descloure
descloure
descloure
descloure
descloure
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desclourÚ
desclourÓs
desclourÓ
desclourem
descloureu
desclouran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
Condicional
desclouria
desclouries
desclouria
desclourÝem
desclourÝeu
desclourien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desclogui
descloguis
desclogui
descloguem
desclogueu
descloguin
Imperfet
descloguÚs
descloguessis
descloguÚs
descloguÚssim
descloguÚssiu
descloguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s
descl˛s

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desclou

desclogui
descloguem
descloeu
descloguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
descloent
Participi
descl˛s
desclosa
desclosos
descloses