Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
descarto
descartes
descarta
descartem
descarteu
descarten
Imperfet
descartava
descartaves
descartava
descartÓvem
descartÓveu
descartaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
descartÝ
descartares
descartÓ
descartÓrem
descartÓreu
descartaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
descartar
descartar
descartar
descartar
descartar
descartar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
descartarÚ
descartarÓs
descartarÓ
descartarem
descartareu
descartaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
Condicional
descartaria
descartaries
descartaria
descartarÝem
descartarÝeu
descartarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
descarti
descartis
descarti
descartem
descarteu
descartin
Imperfet
descartÚs
descartessis
descartÚs
descartÚssim
descartÚssiu
descartessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat
descartat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
descarta

descarti
descartem
descarteu
descartin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
descartant
Participi
descartat
descartada
descartats
descartades