Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
descalšo
descalces
descalša
descalcem
descalceu
descalcen
Imperfet
descalšava
descalšaves
descalšava
descalšÓvem
descalšÓveu
descalšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
descalcÝ
descalšares
descalšÓ
descalšÓrem
descalšÓreu
descalšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
descalšar
descalšar
descalšar
descalšar
descalšar
descalšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
descalšarÚ
descalšarÓs
descalšarÓ
descalšarem
descalšareu
descalšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
Condicional
descalšaria
descalšaries
descalšaria
descalšarÝem
descalšarÝeu
descalšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
descalci
descalcis
descalci
descalcem
descalceu
descalcin
Imperfet
descalcÚs
descalcessis
descalcÚs
descalcÚssim
descalcÚssiu
descalcessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat
descalšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
descalša

descalci
descalcem
descalceu
descalcin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
descalšant
Participi
descalšat
descalšada
descalšats
descalšades