Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desarca´tzo
desarca´tzes
desarca´tza
desarca´tzem
desarca´tzeu
desarca´tzen
Imperfet
desarca´tzava
desarca´tzaves
desarca´tzava
desarca´tzÓvem
desarca´tzÓveu
desarca´tzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desarca´tzÝ
desarca´tzares
desarca´tzÓ
desarca´tzÓrem
desarca´tzÓreu
desarca´tzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desarca´tzar
desarca´tzar
desarca´tzar
desarca´tzar
desarca´tzar
desarca´tzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desarca´tzarÚ
desarca´tzarÓs
desarca´tzarÓ
desarca´tzarem
desarca´tzareu
desarca´tzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
Condicional
desarca´tzaria
desarca´tzaries
desarca´tzaria
desarca´tzarÝem
desarca´tzarÝeu
desarca´tzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desarca´tzi
desarca´tzis
desarca´tzi
desarca´tzem
desarca´tzeu
desarca´tzin
Imperfet
desarca´tzÚs
desarca´tzessis
desarca´tzÚs
desarca´tzÚssim
desarca´tzÚssiu
desarca´tzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat
desarca´tzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desarca´tza

desarca´tzi
desarca´tzem
desarca´tzeu
desarca´tzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desarca´tzant
Participi
desarca´tzat
desarca´tzada
desarca´tzats
desarca´tzades