Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desamistanšo
desamistances
desamistanša
desamistancem
desamistanceu
desamistancen
Imperfet
desamistanšava
desamistanšaves
desamistanšava
desamistanšÓvem
desamistanšÓveu
desamistanšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desamistancÝ
desamistanšares
desamistanšÓ
desamistanšÓrem
desamistanšÓreu
desamistanšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desamistanšar
desamistanšar
desamistanšar
desamistanšar
desamistanšar
desamistanšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desamistanšarÚ
desamistanšarÓs
desamistanšarÓ
desamistanšarem
desamistanšareu
desamistanšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
Condicional
desamistanšaria
desamistanšaries
desamistanšaria
desamistanšarÝem
desamistanšarÝeu
desamistanšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desamistanci
desamistancis
desamistanci
desamistancem
desamistanceu
desamistancin
Imperfet
desamistancÚs
desamistancessis
desamistancÚs
desamistancÚssim
desamistancÚssiu
desamistancessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat
desamistanšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desamistanša

desamistanci
desamistancem
desamistanceu
desamistancin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desamistanšant
Participi
desamistanšat
desamistanšada
desamistanšats
desamistanšades