Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desafio
desafies
desafia
desafiem
desafieu
desafien
Imperfet
desafiava
desafiaves
desafiava
desafiÓvem
desafiÓveu
desafiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
desafiÝ
desafiares
desafiÓ
desafiÓrem
desafiÓreu
desafiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
desafiar
desafiar
desafiar
desafiar
desafiar
desafiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
desafiarÚ
desafiarÓs
desafiarÓ
desafiarem
desafiareu
desafiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
Condicional
desafiaria
desafiaries
desafiaria
desafiarÝem
desafiarÝeu
desafiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
desafi´
desafi´s
desafi´
desafiem
desafieu
desafi´n
Imperfet
desafiÚs
desafiessis
desafiÚs
desafiÚssim
desafiÚssiu
desafiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat
desafiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
desafia

desafi´
desafiem
desafieu
desafi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
desafiant
Participi
desafiat
desafiada
desafiats
desafiades