Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
derrueixo
derrueixes
derrueix
derru´m
derru´u
derrueixen
Imperfet
derru´a
derru´es
derru´a
derruÝem
derruÝeu
derru´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
derruÝ
derru´res
derruÝ
derruÝrem
derruÝreu
derru´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
derruir
derruir
derruir
derruir
derruir
derruir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
derruirÚ
derruirÓs
derruirÓ
derruirem
derruireu
derruiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
Condicional
derruiria
derruiries
derruiria
derruirÝem
derruirÝeu
derruirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
derrueixi
derrueixis
derrueixi
derru´m
derru´u
derrueixin
Imperfet
derruÝs
derru´ssis
derruÝs
derruÝssim
derruÝssiu
derru´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t
derru´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
derrueix

derrueixi
derru´m
derru´u
derrueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
derruint
Participi
derru´t
derru´da
derru´ts
derru´des