Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dento
dentes
denta
dentem
denteu
denten
Imperfet
dentava
dentaves
dentava
dentÓvem
dentÓveu
dentaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dentÝ
dentares
dentÓ
dentÓrem
dentÓreu
dentaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dentar
dentar
dentar
dentar
dentar
dentar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dentarÚ
dentarÓs
dentarÓ
dentarem
dentareu
dentaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
Condicional
dentaria
dentaries
dentaria
dentarÝem
dentarÝeu
dentarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
denti
dentis
denti
dentem
denteu
dentin
Imperfet
dentÚs
dentessis
dentÚs
dentÚssim
dentÚssiu
dentessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat
dentat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
denta

denti
dentem
denteu
dentin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dentant
Participi
dentat
dentada
dentats
dentades