Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
de´fico
de´fiques
de´fica
de´fiquem
de´fiqueu
de´fiquen
Imperfet
de´ficava
de´ficaves
de´ficava
de´ficÓvem
de´ficÓveu
de´ficaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
de´fiquÝ
de´ficares
de´ficÓ
de´ficÓrem
de´ficÓreu
de´ficaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
de´ficar
de´ficar
de´ficar
de´ficar
de´ficar
de´ficar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
de´ficarÚ
de´ficarÓs
de´ficarÓ
de´ficarem
de´ficareu
de´ficaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
Condicional
de´ficaria
de´ficaries
de´ficaria
de´ficarÝem
de´ficarÝeu
de´ficarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
de´fiqui
de´fiquis
de´fiqui
de´fiquem
de´fiqueu
de´fiquin
Imperfet
de´fiquÚs
de´fiquessis
de´fiquÚs
de´fiquÚssim
de´fiquÚssiu
de´fiquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat
de´ficat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
de´fica

de´fiqui
de´fiquem
de´fiqueu
de´fiquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
de´ficant
Participi
de´ficat
de´ficada
de´ficats
de´ficades