Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
davallo
davalles
davalla
davallem
davalleu
davallen
Imperfet
davallava
davallaves
davallava
davallÓvem
davallÓveu
davallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
davallÝ
davallares
davallÓ
davallÓrem
davallÓreu
davallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
davallar
davallar
davallar
davallar
davallar
davallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
davallarÚ
davallarÓs
davallarÓ
davallarem
davallareu
davallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
Condicional
davallaria
davallaries
davallaria
davallarÝem
davallarÝeu
davallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
davalli
davallis
davalli
davallem
davalleu
davallin
Imperfet
davallÚs
davallessis
davallÚs
davallÚssim
davallÚssiu
davallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat
davallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
davalla

davalli
davallem
davalleu
davallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
davallant
Participi
davallat
davallada
davallats
davallades