Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dallo
dalles
dalla
dallem
dalleu
dallen
Imperfet
dallava
dallaves
dallava
dallÓvem
dallÓveu
dallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
dallÝ
dallares
dallÓ
dallÓrem
dallÓreu
dallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
dallar
dallar
dallar
dallar
dallar
dallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
dallarÚ
dallarÓs
dallarÓ
dallarem
dallareu
dallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
Condicional
dallaria
dallaries
dallaria
dallarÝem
dallarÝeu
dallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
dalli
dallis
dalli
dallem
dalleu
dallin
Imperfet
dallÚs
dallessis
dallÚs
dallÚssim
dallÚssiu
dallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat
dallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
dalla

dalli
dallem
dalleu
dallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
dallant
Participi
dallat
dallada
dallats
dallades