Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
curullo
curulles
curulla
curullem
curulleu
curullen
Imperfet
curullava
curullaves
curullava
curullÓvem
curullÓveu
curullaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
curullÝ
curullares
curullÓ
curullÓrem
curullÓreu
curullaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
curullar
curullar
curullar
curullar
curullar
curullar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
curullarÚ
curullarÓs
curullarÓ
curullarem
curullareu
curullaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
Condicional
curullaria
curullaries
curullaria
curullarÝem
curullarÝeu
curullarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
curulli
curullis
curulli
curullem
curulleu
curullin
Imperfet
curullÚs
curullessis
curullÚs
curullÚssim
curullÚssiu
curullessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat
curullat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
curulla

curulli
curullem
curulleu
curullin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
curullant
Participi
curullat
curullada
curullats
curullades