Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
culo
cules
cula
culem
culeu
culen
Imperfet
culava
culaves
culava
culÓvem
culÓveu
culaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
culat
culat
culat
culat
culat
culat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
culat
culat
culat
culat
culat
culat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
culÝ
culares
culÓ
culÓrem
culÓreu
cularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
culat
culat
culat
culat
culat
culat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cular
cular
cular
cular
cular
cular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
culat
culat
culat
culat
culat
culat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cularÚ
cularÓs
cularÓ
cularem
culareu
cularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
culat
culat
culat
culat
culat
culat
Condicional
cularia
cularies
cularia
cularÝem
cularÝeu
cularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
culat
culat
culat
culat
culat
culat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
culi
culis
culi
culem
culeu
culin
Imperfet
culÚs
culessis
culÚs
culÚssim
culÚssiu
culessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
culat
culat
culat
culat
culat
culat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
culat
culat
culat
culat
culat
culat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cula

culi
culem
culeu
culin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
culant
Participi
culat
culada
culats
culades