Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
corroeixo
corroeixes
corroeix
corro´m
corro´u
corroeixen
Imperfet
corro´a
corro´es
corro´a
corroÝem
corroÝeu
corro´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
corroÝ
corro´res
corroÝ
corroÝrem
corroÝreu
corro´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
corroir
corroir
corroir
corroir
corroir
corroir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
corroirÚ
corroirÓs
corroirÓ
corroirem
corroireu
corroiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
Condicional
corroiria
corroiries
corroiria
corroirÝem
corroirÝeu
corroirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
corroeixi
corroeixis
corroeixi
corro´m
corro´u
corroeixin
Imperfet
corroÝs
corro´ssis
corroÝs
corroÝssim
corroÝssiu
corro´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t
corro´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
corroeix

corroeixi
corro´m
corro´u
corroeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
corroint
Participi
corro´t
corro´da
corro´ts
corro´des