Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
contagio
contagies
contagia
contagiem
contagieu
contagien
Imperfet
contagiava
contagiaves
contagiava
contagiÓvem
contagiÓveu
contagiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
contagiÝ
contagiares
contagiÓ
contagiÓrem
contagiÓreu
contagiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
contagiar
contagiar
contagiar
contagiar
contagiar
contagiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
contagiarÚ
contagiarÓs
contagiarÓ
contagiarem
contagiareu
contagiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
Condicional
contagiaria
contagiaries
contagiaria
contagiarÝem
contagiarÝeu
contagiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
contagi´
contagi´s
contagi´
contagiem
contagieu
contagi´n
Imperfet
contagiÚs
contagiessis
contagiÚs
contagiÚssim
contagiÚssiu
contagiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat
contagiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
contagia

contagi´
contagiem
contagieu
contagi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
contagiant
Participi
contagiat
contagiada
contagiats
contagiades