Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
constato
constates
constata
constatem
constateu
constaten
Imperfet
constatava
constataves
constatava
constatÓvem
constatÓveu
constataven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
constatÝ
constatares
constatÓ
constatÓrem
constatÓreu
constataren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
constatar
constatar
constatar
constatar
constatar
constatar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
constatarÚ
constatarÓs
constatarÓ
constatarem
constatareu
constataran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
Condicional
constataria
constataries
constataria
constatarÝem
constatarÝeu
constatarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
constati
constatis
constati
constatem
constateu
constatin
Imperfet
constatÚs
constatessis
constatÚs
constatÚssim
constatÚssiu
constatessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat
constatat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
constata

constati
constatem
constateu
constatin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
constatant
Participi
constatat
constatada
constatats
constatades