Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
conillo
conilles
conilla
conillem
conilleu
conillen
Imperfet
conillava
conillaves
conillava
conillÓvem
conillÓveu
conillaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
conillÝ
conillares
conillÓ
conillÓrem
conillÓreu
conillaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
conillar
conillar
conillar
conillar
conillar
conillar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
conillarÚ
conillarÓs
conillarÓ
conillarem
conillareu
conillaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
Condicional
conillaria
conillaries
conillaria
conillarÝem
conillarÝeu
conillarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
conilli
conillis
conilli
conillem
conilleu
conillin
Imperfet
conillÚs
conillessis
conillÚs
conillÚssim
conillÚssiu
conillessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat
conillat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
conilla

conilli
conillem
conilleu
conillin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
conillant
Participi
conillat
conillada
conillats
conillades