Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
congelo
congeles
congela
congelem
congeleu
congelen
Imperfet
congelava
congelaves
congelava
congelÓvem
congelÓveu
congelaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
congelÝ
congelares
congelÓ
congelÓrem
congelÓreu
congelaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
congelar
congelar
congelar
congelar
congelar
congelar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
congelarÚ
congelarÓs
congelarÓ
congelarem
congelareu
congelaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
Condicional
congelaria
congelaries
congelaria
congelarÝem
congelarÝeu
congelarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
congeli
congelis
congeli
congelem
congeleu
congelin
Imperfet
congelÚs
congelessis
congelÚs
congelÚssim
congelÚssiu
congelessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat
congelat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
congela

congeli
congelem
congeleu
congelin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
congelant
Participi
congelat
congelada
congelats
congelades