Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
concebo
conceps
concep
concebem
concebeu
conceben
Imperfet
concebia
concebies
concebia
concebíem
concebíeu
concebien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
concebí
conceberes
concebé
concebérem
concebéreu
conceberen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
concebre
concebre
concebre
concebre
concebre
concebre
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
concebré
concebrŕs
concebrŕ
concebrem
concebreu
concebran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
Condicional
concebria
concebries
concebria
concebríem
concebríeu
concebrien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
concebi
concebis
concebi
concebem
concebeu
concebin
Imperfet
concebés
concebessis
concebés
concebéssim
concebéssiu
concebessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut
concebut

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
concep

concebi
concebem
concebeu
concebin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
concebent
Participi
concebut
concebuda
concebuts
concebudes