Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
comporto
comportes
comporta
comportem
comporteu
comporten
Imperfet
comportava
comportaves
comportava
comportÓvem
comportÓveu
comportaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
comportÝ
comportares
comportÓ
comportÓrem
comportÓreu
comportaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
comportar
comportar
comportar
comportar
comportar
comportar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
comportarÚ
comportarÓs
comportarÓ
comportarem
comportareu
comportaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
Condicional
comportaria
comportaries
comportaria
comportarÝem
comportarÝeu
comportarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
comporti
comportis
comporti
comportem
comporteu
comportin
Imperfet
comportÚs
comportessis
comportÚs
comportÚssim
comportÚssiu
comportessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat
comportat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
comporta

comporti
comportem
comporteu
comportin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
comportant
Participi
comportat
comportada
comportats
comportades