Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
commuto
commutes
commuta
commutem
commuteu
commuten
Imperfet
commutava
commutaves
commutava
commutÓvem
commutÓveu
commutaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
commutÝ
commutares
commutÓ
commutÓrem
commutÓreu
commutaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
commutar
commutar
commutar
commutar
commutar
commutar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
commutarÚ
commutarÓs
commutarÓ
commutarem
commutareu
commutaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
Condicional
commutaria
commutaries
commutaria
commutarÝem
commutarÝeu
commutarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
commuti
commutis
commuti
commutem
commuteu
commutin
Imperfet
commutÚs
commutessis
commutÚs
commutÚssim
commutÚssiu
commutessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat
commutat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
commuta

commuti
commutem
commuteu
commutin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
commutant
Participi
commutat
commutada
commutats
commutades