Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
comenšo
comences
comenša
comencem
comenceu
comencen
Imperfet
comenšava
comenšaves
comenšava
comenšÓvem
comenšÓveu
comenšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
comencÝ
comenšares
comenšÓ
comenšÓrem
comenšÓreu
comenšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
comenšar
comenšar
comenšar
comenšar
comenšar
comenšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
comenšarÚ
comenšarÓs
comenšarÓ
comenšarem
comenšareu
comenšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
Condicional
comenšaria
comenšaries
comenšaria
comenšarÝem
comenšarÝeu
comenšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
comenci
comencis
comenci
comencem
comenceu
comencin
Imperfet
comencÚs
comencessis
comencÚs
comencÚssim
comencÚssiu
comencessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat
comenšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
comenša

comenci
comencem
comenceu
comencin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
comenšant
Participi
comenšat
comenšada
comenšats
comenšades