Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
colonitzo
colonitzes
colonitza
colonitzem
colonitzeu
colonitzen
Imperfet
colonitzava
colonitzaves
colonitzava
colonitzŕvem
colonitzŕveu
colonitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
colonitzí
colonitzares
colonitzŕ
colonitzŕrem
colonitzŕreu
colonitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
colonitzar
colonitzar
colonitzar
colonitzar
colonitzar
colonitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
colonitzaré
colonitzarŕs
colonitzarŕ
colonitzarem
colonitzareu
colonitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
Condicional
colonitzaria
colonitzaries
colonitzaria
colonitzaríem
colonitzaríeu
colonitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
colonitzi
colonitzis
colonitzi
colonitzem
colonitzeu
colonitzin
Imperfet
colonitzés
colonitzessis
colonitzés
colonitzéssim
colonitzéssiu
colonitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat
colonitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
colonitza

colonitzi
colonitzem
colonitzeu
colonitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
colonitzant
Participi
colonitzat
colonitzada
colonitzats
colonitzades