Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cogito
cogites
cogita
cogitem
cogiteu
cogiten
Imperfet
cogitava
cogitaves
cogitava
cogitÓvem
cogitÓveu
cogitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cogitÝ
cogitares
cogitÓ
cogitÓrem
cogitÓreu
cogitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cogitar
cogitar
cogitar
cogitar
cogitar
cogitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cogitarÚ
cogitarÓs
cogitarÓ
cogitarem
cogitareu
cogitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
Condicional
cogitaria
cogitaries
cogitaria
cogitarÝem
cogitarÝeu
cogitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cogiti
cogitis
cogiti
cogitem
cogiteu
cogitin
Imperfet
cogitÚs
cogitessis
cogitÚs
cogitÚssim
cogitÚssiu
cogitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat
cogitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cogita

cogiti
cogitem
cogiteu
cogitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cogitant
Participi
cogitat
cogitada
cogitats
cogitades