Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
codicilˇlo
codicilˇles
codicilˇla
codicilˇlem
codicilˇleu
codicilˇlen
Imperfet
codicilˇlava
codicilˇlaves
codicilˇlava
codicilˇlŕvem
codicilˇlŕveu
codicilˇlaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
codicilˇlí
codicilˇlares
codicilˇlŕ
codicilˇlŕrem
codicilˇlŕreu
codicilˇlaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
codicilˇlar
codicilˇlar
codicilˇlar
codicilˇlar
codicilˇlar
codicilˇlar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
codicilˇlaré
codicilˇlarŕs
codicilˇlarŕ
codicilˇlarem
codicilˇlareu
codicilˇlaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
Condicional
codicilˇlaria
codicilˇlaries
codicilˇlaria
codicilˇlaríem
codicilˇlaríeu
codicilˇlarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
codicilˇli
codicilˇlis
codicilˇli
codicilˇlem
codicilˇleu
codicilˇlin
Imperfet
codicilˇlés
codicilˇlessis
codicilˇlés
codicilˇléssim
codicilˇléssiu
codicilˇlessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat
codicilˇlat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
codicilˇla

codicilˇli
codicilˇlem
codicilˇleu
codicilˇlin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
codicilˇlant
Participi
codicilˇlat
codicilˇlada
codicilˇlats
codicilˇlades