Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cisallo
cisalles
cisalla
cisallem
cisalleu
cisallen
Imperfet
cisallava
cisallaves
cisallava
cisallÓvem
cisallÓveu
cisallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cisallÝ
cisallares
cisallÓ
cisallÓrem
cisallÓreu
cisallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cisallar
cisallar
cisallar
cisallar
cisallar
cisallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cisallarÚ
cisallarÓs
cisallarÓ
cisallarem
cisallareu
cisallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
Condicional
cisallaria
cisallaries
cisallaria
cisallarÝem
cisallarÝeu
cisallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cisalli
cisallis
cisalli
cisallem
cisalleu
cisallin
Imperfet
cisallÚs
cisallessis
cisallÚs
cisallÚssim
cisallÚssiu
cisallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat
cisallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cisalla

cisalli
cisallem
cisalleu
cisallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cisallant
Participi
cisallat
cisallada
cisallats
cisallades