Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cavilˇlo
cavilˇles
cavilˇla
cavilˇlem
cavilˇleu
cavilˇlen
Imperfet
cavilˇlava
cavilˇlaves
cavilˇlava
cavilˇlŕvem
cavilˇlŕveu
cavilˇlaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cavilˇlí
cavilˇlares
cavilˇlŕ
cavilˇlŕrem
cavilˇlŕreu
cavilˇlaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cavilˇlar
cavilˇlar
cavilˇlar
cavilˇlar
cavilˇlar
cavilˇlar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cavilˇlaré
cavilˇlarŕs
cavilˇlarŕ
cavilˇlarem
cavilˇlareu
cavilˇlaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
Condicional
cavilˇlaria
cavilˇlaries
cavilˇlaria
cavilˇlaríem
cavilˇlaríeu
cavilˇlarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cavilˇli
cavilˇlis
cavilˇli
cavilˇlem
cavilˇleu
cavilˇlin
Imperfet
cavilˇlés
cavilˇlessis
cavilˇlés
cavilˇléssim
cavilˇléssiu
cavilˇlessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat
cavilˇlat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cavilˇla

cavilˇli
cavilˇlem
cavilˇleu
cavilˇlin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cavilˇlant
Participi
cavilˇlat
cavilˇlada
cavilˇlats
cavilˇlades