Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cavallo
cavalles
cavalla
cavallem
cavalleu
cavallen
Imperfet
cavallava
cavallaves
cavallava
cavallÓvem
cavallÓveu
cavallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cavallÝ
cavallares
cavallÓ
cavallÓrem
cavallÓreu
cavallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cavallar
cavallar
cavallar
cavallar
cavallar
cavallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cavallarÚ
cavallarÓs
cavallarÓ
cavallarem
cavallareu
cavallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
Condicional
cavallaria
cavallaries
cavallaria
cavallarÝem
cavallarÝeu
cavallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cavalli
cavallis
cavalli
cavallem
cavalleu
cavallin
Imperfet
cavallÚs
cavallessis
cavallÚs
cavallÚssim
cavallÚssiu
cavallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat
cavallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cavalla

cavalli
cavallem
cavalleu
cavallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cavallant
Participi
cavallat
cavallada
cavallats
cavallades