Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
castellanitzo
castellanitzes
castellanitza
castellanitzem
castellanitzeu
castellanitzen
Imperfet
castellanitzava
castellanitzaves
castellanitzava
castellanitzŕvem
castellanitzŕveu
castellanitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
castellanitzí
castellanitzares
castellanitzŕ
castellanitzŕrem
castellanitzŕreu
castellanitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
castellanitzar
castellanitzar
castellanitzar
castellanitzar
castellanitzar
castellanitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
castellanitzaré
castellanitzarŕs
castellanitzarŕ
castellanitzarem
castellanitzareu
castellanitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
Condicional
castellanitzaria
castellanitzaries
castellanitzaria
castellanitzaríem
castellanitzaríeu
castellanitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
castellanitzi
castellanitzis
castellanitzi
castellanitzem
castellanitzeu
castellanitzin
Imperfet
castellanitzés
castellanitzessis
castellanitzés
castellanitzéssim
castellanitzéssiu
castellanitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat
castellanitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
castellanitza

castellanitzi
castellanitzem
castellanitzeu
castellanitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
castellanitzant
Participi
castellanitzat
castellanitzada
castellanitzats
castellanitzades