Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
capto
captes
capta
captem
capteu
capten
Imperfet
captava
captaves
captava
captÓvem
captÓveu
captaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
captat
captat
captat
captat
captat
captat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
captat
captat
captat
captat
captat
captat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
captÝ
captares
captÓ
captÓrem
captÓreu
captaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
captat
captat
captat
captat
captat
captat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
captar
captar
captar
captar
captar
captar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
captat
captat
captat
captat
captat
captat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
captarÚ
captarÓs
captarÓ
captarem
captareu
captaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
captat
captat
captat
captat
captat
captat
Condicional
captaria
captaries
captaria
captarÝem
captarÝeu
captarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
captat
captat
captat
captat
captat
captat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
capti
captis
capti
captem
capteu
captin
Imperfet
captÚs
captessis
captÚs
captÚssim
captÚssiu
captessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
captat
captat
captat
captat
captat
captat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
captat
captat
captat
captat
captat
captat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
capta

capti
captem
capteu
captin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
captant
Participi
captat
captada
captats
captades