Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
capolo
capoles
capola
capolem
capoleu
capolen
Imperfet
capolava
capolaves
capolava
capolÓvem
capolÓveu
capolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
capolÝ
capolares
capolÓ
capolÓrem
capolÓreu
capolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
capolar
capolar
capolar
capolar
capolar
capolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
capolarÚ
capolarÓs
capolarÓ
capolarem
capolareu
capolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
Condicional
capolaria
capolaries
capolaria
capolarÝem
capolarÝeu
capolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
capoli
capolis
capoli
capolem
capoleu
capolin
Imperfet
capolÚs
capolessis
capolÚs
capolÚssim
capolÚssiu
capolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat
capolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
capola

capoli
capolem
capoleu
capolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
capolant
Participi
capolat
capolada
capolats
capolades