Infinitiu

Verbs en catalā

Fent clic es mostra la segona conjugaciķ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
capgiro
capgires
capgira
capgirem
capgireu
capgiren
Imperfet
capgirava
capgiraves
capgirava
capgirāvem
capgirāveu
capgiraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
capgirí
capgirares
capgirā
capgirārem
capgirāreu
capgiraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
capgirar
capgirar
capgirar
capgirar
capgirar
capgirar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
capgiraré
capgirarās
capgirarā
capgirarem
capgirareu
capgiraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
Condicional
capgiraria
capgiraries
capgiraria
capgiraríem
capgiraríeu
capgirarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
capgiri
capgiris
capgiri
capgirem
capgireu
capgirin
Imperfet
capgirés
capgiressis
capgirés
capgiréssim
capgiréssiu
capgiressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat
capgirat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
capgira

capgiri
capgirem
capgireu
capgirin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
capgirant
Participi
capgirat
capgirada
capgirats
capgirades